Faktura bez VAT – czy to możliwe?

Czy to możliwe by wystawić fakturę bez VAT? Jeżeli sprzedajesz używaną rzecz jako np. komis, możesz wystawić tzw. fakturę VAT marża, która uwzględnia wspomniany podatek jedynie od naliczonej przez Ciebie marży a nie od całej kwoty sprzedaży.

Najogólniej rzecz ujmując, faktura VAT marża jest zarezerwowana dla tych podmiotów, które zajmują się dostawą towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków, dzieł sztuki bądź świadczą usługi turystyczne. Jakie korzyści i niedogodności płyną z tego typu rozwiązania? Po pierwsze obniża ono kwotę podatku należnego, odprowadzanego przez sprzedawcę. Po drugie nabywca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż jego wartość nie jest wyszczególniona na fakturze.

W związku z tym, nie można jej uwzględnić w ewidencji zakupów VAT ale może w całości stanowić koszt prowadzenia działalności. Kupując produkty z oznaczeniem towar używany, warto także szczegółowo zapoznać się z tym, czy zostały objęte gwarancją ( o ile obowiązuje) oraz jak wyglądają kwestie serwisowe.