Podróż autem służbowym na wakacje

Czy można legalnie wykorzystywać samochód służbowy do wakacyjnych podróży? Aby było to możliwe, na samym początku, należy uzyskać zgodę pracodawcy (nie jest to wyrażone w żadnych zapisach prawnych ale warto mieć tego typu zabezpieczenie).

W przypadku braku uzyskania akceptacji, wato sięgnąć do zapisów umowy o korzystanie z samochodu. To właśnie one regulują tzw. politykę flotową firmy i powinny wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jeżeli zgoda zostanie wyrażona (co zazwyczaj ma miejsce), to organizując podróż, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zazwyczaj tego typu pojazd może prowadzić wyłącznie pracownik (pozostałe osoby powinny być uprawnione specjalnym aneksem do umowy). Niektóre z firm wprowadzają także limit kilometrów (np. miesięczny), dlatego przy dłuższych wyjazdach może okazać się, że za paliwo będziesz płacić z własnej kieszeni.

Przy wyjazdach zagranicznych, należy także sprawdzić, czy w pełni obejmuje je polisa ubezpieczeniowa. Jeżeli pracownik spowodował wypadek, będąc pod wpływem substancji niedozwolonych bądź uciekł z miejsca zdarzenia, sam pokrywa koszty kolizji.