Podwyżka składek ZUS w 2017 roku

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców jak zwykle wzrośnie z Nowym Rokiem. Jej wartość jest ściśle związana z poziomem średniego oraz minimalnego wynagrodzenia (których wysokość także wzrośnie).

Biorąc pod uwagę standardowy poziom opłacanych składek, mali przedsiębiorcy muszą się liczyć z kwotą 810 zł na ubezpieczenie społeczne, 62,50 na Fundusz Pracy oraz składkę zdrowotną, której wartość prawdopodobnie wzrośnie analogicznie jak ubezpieczenie społeczne. W efekcie, z początkiem 2017 roku, należy się liczyć z kwotą w wysokości około 1 200 zł. Biorąc pod uwagę najmniejszych przedsiębiorców, jest to obciążenie, które powoduje znaczne ograniczenia w zachowaniu płynności finansowej.

Zryczałtowane składki ZUS są korzystne jedynie dla osób, które ze swojej działalności uzyskują wyższe dochody i mogą znacznie ograniczyć w ten sposób środki, wpłacane do ZUS. Rozwiązanie to ma jednakże minus w postaci niskiej kwoty, należnej późnej emerytury ( w porównaniu osób zarabiających podobne pieniądze ale odprowadzające proporcjonalne stawki w ramach umowy o pracę).