Składanie JPK_VAT

Od 1 stycznia 2018 blisko dwa miliony mikro przedsiębiorców w naszym kraju zostanie zobowiązanych do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT, co w praktyce oznacza wprowadzanie do elektronicznego systemu zarówno zakupów, jak i sprzedaży prowadzonej z VAT.

Plik sporządzany na tę okoliczność nosi nazwę JPK_VAT. Aktualnie prowadzona jest szeroko zakrojona kampania informacyjna, która ma wprowadzić często zdezorientowanych przedsiębiorców w zawiłe meandry nowego systemu. Pomocą służą nie tylko instytucje publiczne jak Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, ZUS, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ale także podmioty prywatne jak banki np. mBank czy PKO BP. Ponadto na stronie Ministerstwa Finansów możemy dowiedzieć się jak krok po kroku przygotować plik JPK_VAT przy użyciu rekomendowanych bezpiecznych narzędzi, jak założyć w pełni bezpieczny profil eGo oraz jak docelowo dostarczyć pliki do administracji skarbowej.

Planowana jest także kampania promocyjna JPK_VAT w mediach tradycyjnych oraz elektronicznych, jak i uruchomienie dedykowanej infolinii, na której przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje.