O zasadach korzystania z urlopu macierzyńskiego wiemy już wiele. Ale o prawach kobiet, które poroniły mówi się już niewiele. Niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do takiej sytuacji, kobieta ma prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego.
Zgodnie z obowiązującym prawem, urlop tego typu jest płatny w 100% (w odróżnieniu od 80% przysługujących na L4) a jego maksymalny wymiar to 56 dni (pracodawca nie ma prawa go odmówić). Podstawą do wnioskowania o skrócony urlop macierzyński jest akt urodzenia (z adnotacją, iż dziecko urodziło się martwe), który pobiera się z urzędu stanu cywilnego (fakt urodzenia martwego dziecka zgłaszany jest do urzędu stanu cywilnego przez szpital).
Często jednak bywa tak, że w przypadku poronienia w pierwszych miesiącach ciąży, lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka a tym samym, wystawić aktu urodzenia. W takim przypadku, staranie się o skrócony urlop macierzyński może okazać się bezowocne. Aby skorzystać ze świadczenia, należy posiadać status pracownika.