VAT – Odpowiedzialność karno-skarbowa

Przestępstwa fakturowe (polegające na wystawianiu dokumentów, które nie mają pokrycia w rzeczywistych działaniach firmy) są zagrożone odpowiedzialnością karno – skarbową. Wraz z początkiem bieżącego roku, w zapisach prawa pojawiły się nowe regulacje w zakresie przestępstw fakturowych oraz ewidencyjnych.

Czytaj więcej

Prawidłowy raport kasowy

Raport kasowy to dokument o zbiorczym charakterze, który najprościej rzecz ujmując, wykazuje stan gotówki w kasie firmy i powinien być prowadzony na bieżąco oraz rzetelnie. Tworząc prawidłowy raport kasowy, można sięgnąć po gotowe wzory, które będą ujednolicały sposób wprowadzania poszczególnych pozycji do wykazu. Aby raport miał właściwą formę, powinien być złożony z określonych elementów. Należy […]

Czytaj więcej

Anulowanie faktur

Wystawienie korekty faktury zdarza się dość często i jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Ale co z anulowaniem faktur? O ile, w przepisach prawa nie ma takiego terminu (występuje on jako potoczna nazwa), to w praktyce może być zastosowany, przy zachowaniu określonych warunków.

Czytaj więcej

Alkohol w kosztach podatkowych

Czy można rozliczać alkohol w kosztach podatkowych? Nie ma jednoznacznego stanowiska w tym zakresie, ponieważ każdy z przypadków może mieć inny charakter.

Czytaj więcej

Nie czekaj z rejestracją VAT

Zakładając spółkę, wielu przedsiębiorców zapomina o obowiązku szybkiej rejestracji VAT. Może to mieć negatywne skutki, wynikające z niemożliwości odliczenia kosztów obniżających zobowiązanie, poniesionych na samym początku działalności firmy (np. notarialnych czy wynajmu przestrzeni biurowej).

Czytaj więcej